Yapay Zeka Nedir ?

Yapay Zeka Nedir ?

YAPAY ZEKA NEDİR ?

Akla gelen ilk sorular tabiki; Yapay zeka nedir ve nasıl çalışır?
Yapay zekanın sıradan bir yazılımdan farkı nedir?
Akıllı robotlar nasıl çalışıyor ve süper zeka insan zekasını nasıl aşıyor?

Şimdi sizlere yapay zekanın insan beyninin davranışlarını nasıl taklit ettiğine ve bu davranışları tek başına nasıl öğrendiğini görelim. Yapay zekayı kavrayabilmenin en etkili yolu yapabildiklerini insanların beceri ve yeterlilikleriyle değerlendirmektir. Sonuçta insanoğlu bildiğimiz en akıllı canlılar ve yapay zeka da insan zekasından etkileniyor. Bu etkileşimde zaten yapay zekayı sıradan bir yazılım işinden ayırmanın en kolay yolu da bu: İnsan zekasını esinlenerek hazırlanan yazılımları yapay zeka diye adlandırıyoruz. Fakat, sırasıyla gidecek olursak yapay zekanın (Artificial Intelligence) bilgisayar ilimleri içinde yer alan kapsamlı bir araştırma konusu olduğunu belirtelim. AI’nin amacı, insanlara bağlı olmadan bağımsız olarak çalışan zeki makinalar üretmektir.

YAPAY ZEKA VE YAZILIM

Günümüzde yapay zeka sistemlerini yazılımlarla üretiyoruz. Fakat, gelecekte tıpkı insan beyninde gerçekleştiği gibi, doğrudan doğruya donanımla çalışan bir altyapıyla da üretebiliriz. Bu yapay zeka sistemleri normal yazılımlarla kıyaslanamayacak kadar yetiye sahip. İnsan zekasının taklidiyle geliştirilen yapay zeka günümüzde birçok alanda kullanılmaya başladı bile.


YAPAY ZEKA NEYİ TAKLİT EDİYOR?


Bu taklit meselesine değinecek olursak, insanlar dil yetisiyle iletişim kuruyor ve YZ’de bunun karşılığı konuşma tanımasıdır. Buna ek olarak, yapay zeka konuşma tanısını genellikle istatistiksel olarak yaptığı için bu işleme de istatistiksel öğrenme diyoruz. Ayrıca, insanlar bildiği diller üzerinde yazıp okuyabiliyor. Bu işlemi taklit etmek de NLP alanına giriyor, yani Türkçe olarak doğal dil işlemeye. Tabii ki insanlar sadece bilimle adlandırlacak veya yazılımla kısıtlandırılacak yetilerle sınırlı değiller. Örneğin olarak insanlar dünyayı gözleriyle görüyor ve gördüklerini beyinde işleyerek anlamlandırıyorlar. İnsanların bu yetileri de bilgisayar görüşü alanına giriyor. Bilgisayarlar görsel veriyi simgesel olarak işlemek için bilgisayar görüşünü çalıştırıyor. Yani kısacası yapay zeka insan oğlunun zekasını taklit ederek her geçen gün insanın zekasına yetişiyor ve çok uzun sürmeden insan üstü zekayla donatılacak gibi görünüyor. Yazılım insan oğlunun geliştirdiği bir sistem olarak görünse de, insanoğlunun yetileriyle bezenen yapay zeka sistemleri her geçen gün gelişmeye devam ediyor.