Google’ın Kargo Teslimat Drone’nuna Avustralya’dan Yeşil Işık

Google’ın Kargo Teslimat Drone’nuna Avustralya’dan Yeşil Işık

Google’ın kardeş şirketi Alphabet, bölgede yapıtğı yıllar üsren denemelerden sonra Avustralya’nın başkenti Canberra’da ilk hava teslimat hizmetine başlamaya hazırlanıyor. Bölgenin havacılık makamlarından izin alan Wing uygulaması yerel halkın çeşitli eşyaları hava kargosu vasıtasıyla almasına olanak sağlayacak.

Alphabet, küçük paketlerin teslimatını düzen sokmak için 2014 yılından beri Avustralya’da denemeler yapıyor. Son 18 aydır ise yerel işletmelerle ortak çalışarak yiyecek, içecek kahve ve benzeri ürünleri 3000 kereden fazla dağıtmış bulunmakta. Avustralya Sivil Havacılık ve Güvenlik Makamının izninden sonra şirket ticari faaliyetlerine tam olarak başlayacak ve bunu takiben hava kontrol sistemleri drone pilot eğitimler ve bakım faaliyetlerine geçilecek. Sivil Havacılık makamına göre ne yerdeki insanlara veya eşyalara ne de havada uçan diğer uçak veya helikopterlere herhangi bir zarar teşkil etmeden bu faaliyet yürütülecek. Yine de bazı sınırlamalar getirilmek durumunda, drone’lar ana yolların üzerinde uçmayacak ve yerdeki insanlara belirli bir mesafeden fazla yaklaşamayacak.

Pilot bölge olarak Canberra’nın Crace, Palmerston ve Franklin bölgesi seçildi, bu bölgelerde oturan müşteriler günlük kullandıkları eşyaları Wing uygulaması ile sipariş edebilecek ve dakikalar içinde siparişleri ellerine ulaşacak. Bunlara, yerel kahve dükkanlarından kahve, eczaneden ilaç, fırın ürünleri, Meksika yemeği, dondurma gibi ürünler de dahil. Wing hava kargosu hizmetleri 2019 Mayıs ayı başında başlayacak ve altyapının hazırlanmasını müteakiben önümüzdeki hafta ve aylarda çevredeki diğer mahallelere de yayılacak.