Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir sorusu şu zamanların Türkiye’de en sık sorulan sorularından biri. Kullanıcılar veya yatırımcılar diyelim son zamanlarda sıkça konuştuğu bitcoin, aslında bir sanal para birimi. Fakat, beklenenin aksine bir anda öyle büyük bir ilgi gördü ki şu sıralarda tüm yatırımcılar bitcoin'in bu kadar kısa zamanda nasıl bu kadar değer kazandığını tartışıyor. Yatırımcıların akıllardaki soruları şu şekilde: Bitcoin acaba doğru bir yatırım aracı mı? Bitcoin nedir? Bitcoin nereden ve nasıl alınır? Bitcoin ne kadar? Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin düşecek mi yükselecek mi? Bitcoin ne kadar riskli? Bitcoin şişirilmiş bir balon mu? İşte sizlere bitcoin ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgiler…

Öncelikle Bitcoin nedir sorusuyla bilgilendirmeye başlayalım: Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ilk olarak başlatılmış ve bağlı olduğu herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, bankalar, aracı kurumlar vs.olmayan, fakat bütün ülkelerin kendi para birimleriyle yatırım olarak alınıp satılabilen ve aracı kurumlara bağlı olmadığı için transferi bağımsız bir şekilde yapılabilen bir tür dijital (sanal) para birimidir. Bugünlerde küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak yatırımcılara aktarılan Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC‘dir. Bitcoin kağıt paranın yerine geçecek mi? Yukarıda bahsettiğimiz trendle bir anda yükselişe geçen bitcoin sanal para birimi için akla gelen soruların başında kağıt paranın yerine geçip geçmeyeceği geliyor.Bu kadar ilgiye sahip olduktan sonra ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğu çok açık; fakat yinede en azından şimdilik kağıt paranın yerine geçmesi zor görünüyor.
 
Bitcoin nasıl üretilir? ve bu yatırımdan nasıl para kazanılır? Bitcoin üretim aşaması için kullanılan isim mining yani madencilik. Bitcoin kendi başına alınıp satılan bir sanal para birimi evet. Sanal para sektörünün dominosu olduğuda bir gerçek. Ancak artık şirketler kendi bitcoinlerini üreterek piyasaya açıyor. Projelerine yatırımcılar çekerek şirkete yatırım yapmaları sağlanıyor. Eğer şirketin yatırımları istenileni verirse işte o zaman yatırımcılar para kazanmaya başlıyor. Çünkü yatırım yaptıkları şirketler değer kazanmış oluyorlar. Günümüzde birçok yeni sanal para birimleri çıktı. Bunlar bitcoine endekslenmiş olsalar da kendi değerleride her geçen gün artmakta. Sizlere bitcoinin risklerini ve diğer soruları başka bir makale içinde anlatacağız. Girişimci ajansı’nı takip etmeye devam edin.